استیو جابز در رسوایی سهام اپل

اخبار اپل


29 آگوست 2001: در طی جلسه ای ، هیئت مدیره اپل به استیو جابز گزینه های جدید سهام اهدا کرد که چند سال بعد بخشی از رسوایی سهام خواهد بود.

هنگامی که این موضوع سرانجام در دادگاه حل شد ، دادستان کل سابق اپل 2.2 میلیون دلار برای تسویه هزینه گزینه های منسوخ شده سهام جابز ، خود و دیگران پرداخت کرد – و اسناد جعلی برای پنهان کردن این واقعیت ایجاد کرد.

مشکل در به روز رسانی موجودی اپل

به روزرسانی گزینه های سهام به این معنی است که آنها را طوری به نظر می رساند که گویی زودتر از زمان اعطا شده اند.

گزینه های سهام اغلب با جبران خسارت مدیران مرتبط است. معمولاً پیمانکاران این فرصت را دارند که مقدار معینی از سهام را با قیمت معینی خریداری کنند. هرچه این “قیمت اعتصاب” کمتر باشد ، اجرایی هزینه کمتری برای سهام پرداخت می کند. هنگامی که این گزینه ها پس از مدت زمان معینی “جفت” می شوند ، مدیر اجرایی می تواند آنها را با قیمت فعلی سهام بفروشد. اگر شرکت ارزش خود را افزایش دهد ، این می تواند یک پاداش خوب باشد.

به روزرسانی معکوس تا زمانی که شرکت روش صحیح را فاش کند قانونی است. برخورد نادرست با آخرین به روز رسانی – که به معنی عدم وجود اطلاعات برای سرمایه گذاران است – قانون را نقض می کند.

مطابق با فوربس، که تاریخ اپل را با به روز رسانی سهام شکست ، جایزه 7.5 میلیون سهم جابز در جلسه هیئت مدیره در 29 اوت 2001 تأیید شد. در آن زمان ، قیمت سهام اپل 17.83 دلار بود. با این حال ، جابز به بحث در مورد نقطه ای که از گزینه ها استفاده می شود ، ادامه داد. در نتیجه ، اپل مهلت ارسال اطلاعات مربوطه به کمیسیون بورس و اوراق بهادار و حسابرسان آن را از دست داد.

طرفین تا ماه دسامبر فرصت داشتند تا بر سر شرایط توافق کنند. در این مرحله ، قیمت سهام اپل به 21.01 دلار رسید. به روزرسانی معکوس به جابز قیمت سهم کمتری داد و او را روی کاغذ 20 میلیون دلار ثروتمند کرد.

آیا می فهمی؟ به هر حال ، به نظر می رسد که جابز این گزینه ها را برای سهام محدود با ارزش پایین تر معامله کرده است. اما امروز ، یک تاریخ مهم در تاریخ اپل است زیرا یکی از رسوایی های بزرگی بود که اپل را در اوج خود در اواسط دهه 2000 به اوج رساند.

استیو جابز تبرئه شد

در نهایت ، رسوایی سهام اپل به جابز متصل نشد. استیو داولینگ ، سخنگوی اپل ، بعداً گفت: “پس از یک تحقیق مستقل کامل ، کمیته ویژه هیچگونه تخلفی از سوی استیو جابز یا سایر مدیران فعلی پیدا نکرد. هیئت مدیره اطمینان کامل به استیو و مدیران ارشد داد. “

با این حال ، این حادثه بر دیدگاه مردم به مشاغل تأثیر گذاشت. چنین وضعیتی به عنوان یک رسوایی عمومی برای هر شرکت بزرگ طبقه بندی می شود. و اپل تنها مشاغلی نیست که از این نوع توافقنامه سود می برد.

برای اپل ، اما کمی متفاوت بود.

برخلاف کارآفرینی مانند بیل گیتس از مایکروسافت ، جابز تشنه پول نبود. سرانجام ، وی به عنوان مدیرعامل سالانه 1 دلار معرفی شد. جامعه اپل را برخلاف سایر شرکت های ظاهرا “بد” به عنوان یک فناوری خارجی “خوب” می بیند.

جابز هنگام سپرده گذاری خود در 18 مارس 2008 در دفتر مرکزی کوپرتینو اپل ، گفت: “این موضوع چندان به پول مربوط نمی شود.” در عوض ، او گفت که بیشتر به این معناست که “توسط همسالان شناخته می شوید”. او گفت که “احساس می کنم کسی نیست که از من مراقبت کند ، می دانید.” اما این لزوماً برای تماشاگران اینطور به نظر نمی رسید.

امروزه ، ما به این واقعیت عادت کرده ایم که اپل می تواند هم یک تیتان تجاری زیرک و هم یک “نیروی خوب” در جهان باشد. رسوایی سهام اپل یکی از اولین بارهایی بود که این دو قطب به ظاهر مخالف – اخلاق ضدفرهنگی اپل و واقعیت های تجارت بزرگ – با یکدیگر برخورد کردند.مانی ربات

خرید اپل ایدی

آخرین اخبار کلاب هاوس

خرید دعوت نامه کلاب هاوس

خرید پاسور

منبع اصلی پست

bitly
بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اخبار اپل
آیفون 15 بالاخره می تواند لایتنینگ را به نفع USB-C کنار بگذارد

یک آیفون با پورت USB-C بالاخره می تواند سال آینده به واقعیت تبدیل شود عکس: کن پیلونل به نظر می رسد اپل بالاخره در حال آماده شدن برای تغییر به USB-C در سری آیفون خود است. بر اساس آخرین نظرسنجی خود در زمینه زنجیره تامین، تحلیلگر معتبر مینگ چی کو …

اخبار اپل
استیو جابز استراتژی جدید اپل را با OS X بیان می کند.

11 مه 1998: استیو جابز به عنوان بخشی از ماموریت خود برای تغییر دادن اپل، استراتژی این شرکت را برای سیستم عامل مک در آینده توضیح می دهد. او در کنفرانس جهانی توسعه دهندگان اپل در سن خوزه، کالیفرنیا گفت که این شرکت سیستم عامل مک 8.5 و اولین نسخه …

اخبار اپل
اتحادیه اروپا ممکن است غول های فناوری را مجبور به حذف و گزارش تصاویر سوء استفاده جنسی از کودکان کند

طبق یک گزارش جدید، کمیسیون اروپا می‌تواند این هفته پیش‌نویس قانونی را منتشر کند که شرکت‌های فناوری مانند اپل و گوگل را ملزم می‌کند تا پلتفرم‌های خود را برای تصاویر غیرقانونی سوء استفاده جنسی از کودکان، موسوم به CSAM، بهتر کنترل کنند. این قانون شرکت های فناوری را ملزم می …