امروز در تاریخ اپل: اپل یک قرارداد شبیه سازی مک امضا می کند.

اخبار اپل


16 دسامبر 1994: Apple Computer یک قرارداد مجوز با Power Computing امضا کرده است که به این شرکت اجازه می دهد کامپیوترهای سازگار با مکینتاش تولید کند.

با کاهش سهم بازار و پیشروی رقیب دیرینه مایکروسافت به لطف استراتژی صدور مجوز نرم افزار، مدیران اپل معتقدند تنها راه رقابت این است که اپل سیستم عامل مک خود را به اشخاص ثالث برون سپاری کند. البته اینطوری نمیشه…

رمز و راز مجوز نرم افزار اپل

چشم انداز مجوز اپل برای فناوری خود به موضوع بزرگی از بحث در دهه های 1980 و 1990 تبدیل شد. همانطور که بسیاری دیده اند، اپل نرم افزاری ایجاد کرده است که به طور قابل توجهی بهتر از رقبایی مانند مایکروسافت است. با این حال، کوپرتینویی عقب افتاد و به جای اینکه به دیگران اجازه استفاده از آن را بدهد، با حسادت رمز را برای خود نگه داشت. در واقع، تنها مجوزی که اپل در دهه 1980 انجام داد، یک معامله مضحک یک طرفه بود که به ویندوز حق قانونی استفاده از عناصر رابط مک را داد، تقریباً بدون هیچ پاداشی از سوی اپل.

نتیجه شکست اپل در دریافت مجوز سیستم عامل مک به این معنی بود که در اواسط دهه 1990، ویندوز به استاندارد تبدیل شد. سیستم عامل مک به عنوان یک پخش کننده بیت آسیب دیده است.

علیرغم این واقعیت، در دسامبر 1994، اپل در واقع Packard Bell را به بزرگترین سازنده رایانه های شخصی رومیزی در جهان گره زد. هر دو 12 درصد از بازار را به خود اختصاص دادند و پس از آن Compaq با 11 درصد، IBM با 9 درصد، دل با 6 درصد، Gateway 2000 با 5 درصد و Hewlett-Packard با 3 درصد قرار گرفتند.

درست مانند اندروید در مقابل iOS امروز، اپل بر فروش سخت افزار تسلط داشت، در حالی که نرم افزار خودش در اقلیت باقی ماند.

زمانی در سال 1994، استراتژی اپل تغییر کرد. اگر می خواهید آن را در ترس از ویندوز 95 قرار دهید، اما اپل به طور ناگهانی شروع به مذاکره با اشخاص ثالث برای مجوز بخشی از فناوری خود کرده است. در دسامبر همان سال، اپل قراردادی را با Bandai، بزرگترین سازنده اسباب‌بازی ژاپن، برای یک کنسول بازی با سیستم عامل مک (Pippin) امضا کرد.

همراه با قرارداد Power Computing، اپل با Radius به توافقی دست یافته است که به شرکت اجازه می دهد کلون های مک را تولید کند.

کلون مک: در نهایت معامله چندان خوبی نیست

دوران کلون مک برای اپل یک فاجعه بود. به جای افزایش فروش مک، صرفاً به معنای ارزان‌تر بودن Mac بود.

در نتیجه، اپل به مقداری که در هر واحد برنده شد، ضربه بزرگی خورد. فرد اندرسون مدیر مالی اپل بعداً این استراتژی صدور مجوز را توسعه داد قیمت پول شرکت هزینه 50 دلاری که اپل برای فروش هر کلون مک دریافت کرد، به بازیابی پول از دست رفته توسط افرادی که خرید یک مک شخص ثالث را به جای مک های رسمی گران تر ترجیح دادند، نزدیک نمی شد.

این معامله تا 5 آگوست 1997 ادامه داشت، زمانی که اپل با Power Computing درگیر شد. کوپرتینویی با معرفی Mac OS 8 و سپس این استدلال که قرارداد مجوز شخص ثالث فراتر از سیستم 7 نیست، کمی جیو جیتسو قانونی انجام داد.

اپل در نهایت با خرید تجارت Mac Power Computing به مبلغ 100 میلیون دلار، این معامله را حل کرد. این به دوران کلون های مکینتاش پایان داد. همچنین راه را برای بازگشت استیو جابز برای تغییر سرنوشت اپل باز کرد.

دوران کلون مک را به خاطر دارید؟ اگر چنین است، آیا خاطره‌ای از مک‌های شخص ثالث از آن زمان دارید یا نه؟ افکار و دیگر خاطرات خود را در زیر بنویسید.مانی ربات

خرید اپل ایدی

آخرین اخبار کلاب هاوس

خرید دعوت نامه کلاب هاوس

خرید پاسور

منبع اصلی پست

bitly
بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اخبار اپل
توییتر Spaces انحصاری را برای Super Followers راه اندازی کرد

اگر سعی کرده‌اید راه دیگری برای کسب درآمد از توییت‌های خود بیابید، توییتر چیز جدیدی برای شما دارد. در پستی از حساب Super Follows، این شرکت فضاهای Super Follows را اعلام کرده است. اکنون، سازندگان می‌توانند یک فضای توییتر را منحصراً برای افرادی میزبانی کنند که حسابشان را فوق‌العاده دنبال …

اخبار اپل
اپل واچ سری 8 می تواند دارای طراحی جدیدی باشد که سال گذشته فاش شد

در روزهای منتهی به معرفی اپل واچ سری 7، رندرهایی از اپل واچ آینده با لبه های تیز به بیرون درز کرد. پس از انتشار این پوشیدنی، شایعات حاکی از آن بود که رندرها مربوط به اپل واچ سری 8 است. اکنون افشاگری به نام ShrimpApplePro در توییتر، این گمانه …

اخبار اپل
دوربین جدید چراغ عقب با رادار هنگام دوچرخه سواری پشت شما را تماشا می کند

جاده می تواند مکان خطرناکی برای دوچرخه سواران باشد، بنابراین خوب است که گارمین چراغ عقب جدیدی را در چهارشنبه راه اندازی کرد که دارای دوربین و رادار با وضوح بالا است. در حالی که روی دوچرخه خود هستید، همه چیزهایی که پشت سر شما می گذرد را ضبط می …