بدافزار SysJoker Backdoor چندین ماه است که روی M1 Mac به‌طور ناشناخته اجرا می‌شود

اخبار اپل


SysJoker، بدافزار backdoor، اخیرا توسط یک شرکت امنیتی کشف شده است اینتزر. بدافزارها در چند ماه گذشته بی سر و صدا macOS، ویندوز و لینوکس را هدف قرار داده اند، بدون اینکه نرم افزار آنتی ویروس متوجه آن شوند. Patrick Wardle محقق امنیتی آن را اولین بدافزار مک در سال 2022 نامید.

محققان اینتزر برای اولین بار SysJoker را در وب سرور مبتنی بر لینوکس یک “موسسه آموزشی پیشرو” کشف کردند. پس از بررسی های بیشتر، آنها دریافتند که نسخه های SysJoker هم برای ویندوز و هم برای macOS وجود دارد. گمان می رود این حمله بدافزار در نیمه دوم سال 2021 آغاز شده باشد.

SysJoker چیست؟

اینتزر توضیح می‌دهد که SysJoker خود را به‌عنوان یک به‌روزرسانی سیستم پنهان می‌کند و با رمزگشایی رشته‌ای از فایل‌های متنی میزبانی شده در Google Drive، فرمان و کنترل خود (C2) را ایجاد می‌کند. مشخص شد که C2 هرگز ثابت نیست، به این معنی که مهاجم دائماً ماشین‌های آلوده را زیر نظر دارد. شرکت امنیتی به این نتیجه رسید که این بدافزار اهداف خاصی را دنبال می کند.

در اصل، SysJoker مجموعه‌ای از فایل‌ها و دستورات را در رجیستری ایجاد می‌کند که به آن اجازه می‌دهد دستورات را روی دستگاه آلوده اجرا کند، سایر نرم‌افزارهای مخرب را نصب کند یا حتی دستور حذف درب پشتی را بدهد. گزارش شده است که این حمله توسط یک “تهدید پیشرفته” بر اساس قابلیت های این بدافزار انجام شده است. اینتزر اضافه می کند که “هدف از حمله جاسوسی همراه با حرکت جانبی است که می تواند به عنوان یکی از مراحل بعدی منجر به حمله باج افزار شود.”

SysJoker در macOS: تشخیص و پیشگیری

اینتزر بر روی نسخه بدافزار ویندوز تمرکز کرده است، بنابراین واردل شروع به مطالعه اثرات نسخه macOS کرد. او متوجه شد که این بدافزار خود را به عنوان یک فایل ویدیویی پنهان کرده است، اما در واقع یک باینری جهانی است که شامل هر دو مجموعه اینتل و arm64 است. طراحی arm64 تضمین می‌کند که می‌تواند به صورت بومی روی هر مک سیلیسیم اپل اجرا شود. بدافزار در فهرست کتابخانه / MacOsServices / کپی می شود، بنابراین هر بار که مک آلوده خود را مجدداً راه اندازی کنید اجرا می شود.

از آنجایی که این بدافزار موفق شده است از نرم افزار آنتی ویروس فرار کند، باید شاخص های سازش (IOC) را که در گزارش Intezer فهرست شده اند بررسی کنید. فایل های مخرب در زیر “/ Library /” ایجاد می شوند و با LaunchAgent در مسیر /Library/LaunchAgents/com.apple.update.plist سازگاری ایجاد می کنند.

در پایان روز، همیشه بهتر است برای محافظت از خود در برابر بدافزار، اقدامات احتیاطی انجام دهید. نرم افزارهای غیرقانونی یا رسانه های الکترونیکی را از منابع نامعتبر دانلود نکنید. از کلیک بر روی پیوندها یا پیوست های مشکوک در ایمیل های مشکوک خودداری کنید، همیشه ابتدا URL ها را بررسی کنید. چگونه آنلاین از خود محافظت می کنید؟ در نظرات به ما اطلاع دهید.

[Via Intezer]مانی ربات

خرید اپل ایدی

آخرین اخبار کلاب هاوس

خرید دعوت نامه کلاب هاوس

خرید پاسور

منبع اصلی پست

bitly
بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اخبار اپل
پادکست اپل ویژگی های جدیدی را برای سازندگان و شنوندگان ارائه می دهد

اپل در روز دوشنبه چندین ویژگی جدید را برای برنامه پادکست خود ارائه کرد. آنها شامل کنترل قسمت های دانلود شده، برنامه های اشتراک سالانه، مشارکت با پلتفرم های میزبانی شخص ثالث و موارد دیگر هستند. کوپرتینو گفت که در به‌روزرسانی‌ها چیزی هم برای سازندگان پادکست و هم برای شنوندگان …

اخبار اپل
Verizon قیمت های بی سیم خود را از ژوئن افزایش می دهد

منبع: iMore / رنه ریچی بر اساس گزارش‌ها، ورایزون در حال افزایش قیمت طرح‌های بی‌سیم خود از ماه ژوئن است که آن را «هزینه تعدیل اقتصادی» می‌نامد. این حرکت باعث می‌شود که مردم در زمانی که تورم به شدت ادامه دارد، برای برنامه‌هایی که قبلاً داشته‌اند، بیشتر خرج کنند. این …

اخبار اپل
آیا این ریگ استودیو نمایشگر دوگانه «راه اندازی رویایی» شما خواهد بود؟ [Setups]

شما به اندازه کافی تنظیمات رایانه را به صورت آنلاین نگاه می کنید و متوجه می شوید که مردم هرگز واقعاً با آنها کار نمی کنند. همیشه چیزی برای اضافه کردن وجود دارد. ممکن است برخی از تجهیزات به دلیل تأخیر در حمل و نقل متوقف شده باشد، یا مالک …