فرانکلین ایس 1200، شبیه سازی اپل II، آتش جنگی را برانگیخت

اخبار اپل


18 ژانویه 1983: Franklin Electronic Publishers، سازنده رایانه، رایانه Franklin Ace 1200 خود را که شبیه سازی غیرمجاز Apple II است، رونمایی کرد که جرقه دادخواهی بزرگی را برانگیخت.

کوپرتینویی به زودی به خط فرانکلین از کلون های غیرمجاز اپل در یک شکایت خواهد رفت. در نتیجه این شکایت، دادگاه ایالات متحده تصمیم خواهد گرفت که آیا یک شرکت می تواند از سیستم عامل خود از طریق حق چاپ محافظت کند یا خیر.

در اینجا کلون های اپل می آیند

هنگامی که اپل II در سال 1977 عرضه شد، دنیای فناوری توجه خود را معطوف کرد. اگرچه کامپیوتر یک شبه اپل را به یک غول میلیارد دلاری تبدیل نکرد، اما پول هنگفتی به دست آورد: 770000 دلار درآمد در سالی که شروع به کار کرد، 7.9 میلیون دلار در سال بعد و 49 میلیون دلار در سال بعد.

جای تعجب نیست که سایر شرکت‌ها برای پیروی از آن اقدام کرده‌اند. برخی از رقبا، همانطور که در IBM PC دیده می‌شود، رایانه‌های شخصی را توسعه داده‌اند که شبیه دستگاه‌های اپل هستند، تنها به این معنا که هر دو در یک دسته محصول قرار می‌گیرند. در مورد IBM، کامپیوترهای آن به وضوح بازار تجاری را هدف قرار می دهند.

دیگر شرکت‌های رایانه‌ای – به‌ویژه آن‌هایی که منابع IBM ندارند – مسیر واضح‌تری را در پیش گرفته‌اند: پاره کردن ماشین انقلابی مبتنی بر مصرف‌کننده اپل.

Franklin Electronic Publishers در این گروه دوم قرار می گیرد. کامپیوتر 2200 دلاری Franklin Ace 1200 او از شبیه سازی های قبلی اپل از شرکت (سری فرانکلین 1000) پیروی می کند. Ace 1200 یک دستگاه جامد بود که دارای یک ریزپردازنده MOS / Commodore 6502 با فرکانس 1 مگاهرتز، 48 کیلوبایت رم، 16 کیلوبایت رام و دو دستگاه فلاپی 5-1 / 4 اینچی بود.

چیز کلیدی که نداشتی؟ برکات اپل

داخل فرانکلین ایس 1200

تبلیغی برای شبیه سازی قبلی فرانکلین اپل II.  جمله بندی بسیار بحث برانگیز؟
تبلیغی برای شبیه سازی قبلی فرانکلین اپل II. جمله بندی بسیار بحث برانگیز؟
عکس: فرانکلین

بخش بحث برانگیز پیشنهاد فرانکلین تصمیم شرکت برای کپی کردن رام و کد سیستم عامل اپل بود. این باعث شد کامپیوتر با DOS 3 اپل سازگار شود. این موضوع کوپرتینویی را نیز ناراحت کرد.

یک شکایت در ماه مه 1982 توسط اپل بیان می‌کند که سیستم فرانکلین شامل رشته‌های تعبیه‌شده حاوی تخم‌مرغ‌های عید پاک است که توسط برنامه‌نویسان اپل در آنجا قرار داده شده بود، مانند نام جیمز هیوستون کدنویس اپل.

وکلای فرانکلین اعتراف کردند که از نرم افزار اپل کپی کرده اند. با این حال، آنها گفتند که از آنجایی که نرم افزار اپل فقط توسط ماشین ها قابل خواندن است و نه چیزی مانند یک رمان چاپ شده، نمی توان از آن توسط کپی رایت محافظت کرد.

با وجود تصمیم اولیه به نفع فرانکلین، اپل در نهایت در دادگاه استیناف ایالات متحده پیروز شد. فرانکلین مجبور شد کلون های خود را در سال 1988 از بازار حذف کند. اپل همچنین دو کلید اضافی به Apple IIe اضافه کرد، بنابراین کاربران به راحتی می توانند تفاوت بین رایانه های رسمی اپل و کلون ها را تشخیص دهند.

کلون های Apple II اوایل دهه 80 را به خاطر دارید؟ نظرات خود را در زیر بنویسیدمانی ربات

خرید اپل ایدی

آخرین اخبار کلاب هاوس

خرید دعوت نامه کلاب هاوس

خرید پاسور

منبع اصلی پست

bitly
بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اخبار اپل
پادکست اپل ویژگی های جدیدی را برای سازندگان و شنوندگان ارائه می دهد

اپل در روز دوشنبه چندین ویژگی جدید را برای برنامه پادکست خود ارائه کرد. آنها شامل کنترل قسمت های دانلود شده، برنامه های اشتراک سالانه، مشارکت با پلتفرم های میزبانی شخص ثالث و موارد دیگر هستند. کوپرتینو گفت که در به‌روزرسانی‌ها چیزی هم برای سازندگان پادکست و هم برای شنوندگان …

اخبار اپل
Verizon قیمت های بی سیم خود را از ژوئن افزایش می دهد

منبع: iMore / رنه ریچی بر اساس گزارش‌ها، ورایزون در حال افزایش قیمت طرح‌های بی‌سیم خود از ماه ژوئن است که آن را «هزینه تعدیل اقتصادی» می‌نامد. این حرکت باعث می‌شود که مردم در زمانی که تورم به شدت ادامه دارد، برای برنامه‌هایی که قبلاً داشته‌اند، بیشتر خرج کنند. این …

اخبار اپل
آیا این ریگ استودیو نمایشگر دوگانه «راه اندازی رویایی» شما خواهد بود؟ [Setups]

شما به اندازه کافی تنظیمات رایانه را به صورت آنلاین نگاه می کنید و متوجه می شوید که مردم هرگز واقعاً با آنها کار نمی کنند. همیشه چیزی برای اضافه کردن وجود دارد. ممکن است برخی از تجهیزات به دلیل تأخیر در حمل و نقل متوقف شده باشد، یا مالک …