استیو جابز می‌گوید «مراقبان» اپل را پس از جدایی Chiat/Day اداره می‌کنند

اخبار اپل


27 مه 1986: استیو جابز تبعیدی پس از اینکه شرکت Chiat/Day، آژانس تبلیغاتی که تبلیغ نمادین مکینتاش “1984” را ایجاد کرد، به سمت اپل شلیک می‌کند.

در یک آگهی تمام صفحه منتشر شده در روزنامه وال استریتجابز می‌گوید که حرکت به سمت آژانس تبلیغاتی رقیب BBDO نشان می‌دهد که اکنون اپل به جای «سازندگان»، «مراقبان» را اداره می‌کنند. از دیدگاه او، تأیید می کند که اپل روحیه انقلابی خود را از دست داده است.

اپل از Chiat / Day به BBDO تغییر وضعیت می دهد

Chiat / Day بیشتر به خاطر تولید تبلیغ اصلی مکینتاش به کارگردانی ریدلی اسکات در طول اولین حضور آژانس در اپل شناخته شد. با این حال، کار هیجان انگیز Chiat / Day همیشه برای شرکت مناسب نبود. هیئت مدیره اپل در واقع از تبلیغ “1984” متنفر بودند – و تقریباً آن را به طور کامل کنار گذاشتند.

ارزیابی هیئت مدیره در آن مناسبت بسیار اشتباه انجام شد و تبلیغ “1984” با استقبال گسترده ای روبرو شد. با این حال، در سال 1985 دنباله‌ای به نام “Lemmings” که برای تبلیغ دفتر مکینتاش ایجاد شد، به شدت بمباران شد. با اخراج جابز از اپل در آن سال، تغییر آژانس های تبلیغاتی بخشی از ماموریت مدیر عامل جان اسکالی برای گذاشتن مهر خود بر روی چیزهای کوپرتینو شد.

آژانس مورد علاقه اسکالی – باتن، بارتون، دورستین و آزبورن، با نام مستعار BBDO – برنده تجارت تبلیغاتی اپل شد که در آن زمان 50 میلیون دلار در سال در ایالات متحده ارزش داشت. BBDO از جهاتی یک انتخاب واضح به نظر می رسید، زیرا از سال 1981 تبلیغات خارجی اپل (به جز ژاپن، کانادا و استرالیا) را مدیریت می کرد.

در همین حال، Chiat / Day، تقریباً از روز اول آژانس اپل بود. در ابتدا، اپل Regis McKenna Inc را استخدام می کرد. در پالو آلتو، کالیفرنیا، اما Chiat / Day آن شرکت را در سال 1979 خرید.

پس از اعلام خبر تصمیم اپل برای انتقال به BBDO، جی چیات، رئیس Chiat / Day گفت: “ما ناامید هستیم، اما تعجب نمی کنیم.” “ما در حساب کاربری اوقات خوبی داشتیم. متوجه می‌شویم که وقتی کسب‌وکار خود را از دست می‌دهیم، پس از تغییر مدیریت در مشتری است.»

اپل متفاوت فکر می کرد

پاسخ پرمخاطب جابز به کنار گذاشتن اپل Chiat / Day شاید جالب ترین بخش داستان بود. در سال 1986، او NeXT را تأسیس کرد که در تلاش بود اولین رایانه خود را منتشر کند.

با درج آگهی تمام صفحه در روزنامه وال استریت، جابز پیام تسلی دهنده ای به چیات / دی صادر کرد. او در همان زمان نظرات خود را در مورد آینده اپل به اشتراک گذاشت. در آگهی آمده بود:

«تبریک، چیات / روز. به طور جدی. تبریک به خاطر هفت سال کار مداوم و برجسته. شما به ساخت اپل کمک کردید و بخشی جدایی ناپذیر از تیم بازاریابی بودید. شما ریسک کردید، گاهی شکست خوردید، هرگز سازش نکردید. صنعت کامپیوترهای شخصی اکنون از “سازندگان” به “سرایداران” واگذار شده است. یعنی از افرادی که صنعت چند میلیارد دلاری آمریکا را ایجاد کردند و رشد دادند تا کسانی که صنعت را همانطور که هست حفظ می کنند و برای دستیابی به رشد نهایی در آینده تلاش می کنند.

اجتناب ناپذیر است که در این گذار پرتلاطم چهره های زیادی تغییر کنند. شما واقعاً کار بزرگی خلق کردید – کاری که به تبلیغات نام خوبی می بخشد. مردم مهربان سالها به یاد خواهند آورد. مردم مهربان همچنان به داشتن ارتباط با آنها افتخار می کنند. من به زودی منتظر تبلیغات جدید و “بسیار عالی” از شما هستم. زیرا من می توانم به شما تضمین دهم: زندگی پس از اپل وجود دارد. ممنون از خاطرات.»

خط “تبریک… جدی” اشاره ای به آگهی تمام صفحه ای بود که اپل در سال 1981 منتشر کرد و از IBM به صنعت رایانه های شخصی استقبال کرد. با این حال، بسیاری از احساسات باقی مانده نشان می دهد که چقدر چیزها در چند سال گذشته تغییر کرده اند.

در نهایت، چیات / دی و اپل برای دهه بعد از هم جدا ماندند اما زمانی که جابز در سال 1997 به اپل بازگشت، دوباره شروع به همکاری کردند. اولین تبلیغ جدید آنها با هم؟ کمپین معروف “متفاوت فکر کن”.مانی ربات

خرید اپل ایدی
خرید اکانت تیندر

خرید قاب ایفون 13

منبع اصلی پست

bitly
بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اخبار اپل
بسته های تبلیغاتی بازگشت به مدرسه اپل کارت هدیه تا 150 دلار را با مک یا آی پد جدید ارائه می دهد

فروش بازگشت به مدرسه اپل شامل کارت‌های هدیه به ارزش حداکثر ۱۵۰ دلار است. عکس: اپل تبلیغ سالانه بازگشت به مدرسه اپل اکنون در ایالات متحده، کانادا و سایر نقاط جهان به صورت زنده برگزار می شود. این شرکت برای خریدهای واجد شرایط در ایالات متحده یک کارت هدیه تا …

Apple Arcade
اخبار اپل
Air Twister با پشتیبانی از کنترلر و موارد دیگر به Apple Arcade می رود

بازی امروز اپل آرکید آماده است و در اپ استور منتظر است و یکی از بازی هایی است که می خواهید آن را بررسی کنید. Air Twister در iPhone، iPad، Mac و Apple TV قابل پخش است و پشتیبانی از کنترلر به این معنی است که در همه آنها به …

اخبار اپل
کریس ایوانز با نام مستعار کاپیتان آمریکا سرانجام با آیفون 6 اس خود خداحافظی کرد

به نظر می رسد که ستاره «Defending Jacob» در حال تغییر به آیفون 13 است. عکس: chrisevans @ Instagram کریس ایوانز، ستاره استودیو مارول کاپیتان آمریکا این مجموعه فیلم، زمانی که در نهایت با یک مداحی کوچک دوست داشتنی پنجشنبه با آیفون 6s قابل اعتماد خود خداحافظی کرد، کمی به …