اپل با پشت سر گذاشتن مایکروسافت، به بزرگترین تجارت فناوری تبدیل شد

اخبار اپل


26 مه 2010: در یک نقطه عطف عظیم، اپل با پشت سر گذاشتن مایکروسافت به ارزشمندترین شرکت فناوری جهان تبدیل شد.

با توجه به اینکه، تنها 15 سال قبل، اپل به نظر می رسید که تقریباً مرده است، تغییر محافظ بسیار شگفت انگیز است، در حالی که مایکروسافت به لطف ویندوز بر دنیای فناوری تسلط داشت.

مایکروسافت و اپل: دوستان خوب، دشمنان بهتر

مایکروسافت و اپل از یکی از جذاب‌ترین (و گاهی خشم‌انگیزترین) رقابت‌های فنی دهه‌های 1980 و 90 لذت بردند. استیو جابز، بنیانگذار اپل و بیل گیتس، بنیانگذار مایکروسافت، هر دو هم سن و سال بودند و در سال 1955 به دنیا آمدند. این امر مقایسه موفقیت ها و شکست های مربوط به آنها را جالب می کرد – به ویژه اینکه دوره های پیروزی آنها به ندرت همزمان می شد.

مایکروسافت ابتدا با کار به عنوان یک توسعه دهنده مک نامی برای خود دست و پا کرد. زمانی که جابز در سال 1985 از اپل خارج شد، جان اسکالی، مدیر عامل وقت اپل، سعی کرد با امضای قراردادی با گیتس، نرم‌افزار عالی آینده را برای مک ایمن کند تا به مایکروسافت مجوزی «غیر انحصاری، جهانی، بدون حق امتیاز، دائمی و غیرقابل انتقال بدهد.» برای استفاده [parts of the Mac technology] در برنامه‌های نرم‌افزاری حال و آینده، در ازای ادامه توسعه مایکروسافت برای اپل.

چقدر این معامله بیراهه وحشتناک بود؟ زمانی که مایکروسافت دست به کار شد و شروع به رقابتی کردن ویندوز با مک کرد، میزان کامل این وحشتناک آشکار شد. این موضوع باعث دعوای طولانی مدتی شد که آیا مایکروسافت «ظاهر و احساس» مک را دزدیده است یا خیر. (این جنگ حقوقی در نهایت به نفع مایکروسافت پیش رفت.)

در حالی که مک‌ها دور رایانه‌های شخصی Wintel چرخیدند، ماشین‌های ویندوز هزینه کمتری داشتند و در نهایت بسیار در دسترس‌تر شدند. اگرچه زمانی اپل در اواسط دهه 1990 شرکتی بسیار سودآورتر از مایکروسافت بود، اما اپل به لطف تصمیمات فاجعه‌باری مانند «کلون کردن مک‌ها» دچار تزلزل شد. از سوی دیگر، مایکروسافت پس از ویندوز 95 به تسلط بر صنعت رسید.

زمانی که جابز در سال 1997 به اپل در حال شکست بازگشت، تزریق پول نقد از سوی مایکروسافت به نجات کوپرتینو از ورشکستگی کمک کرد.

اپل در حال تبدیل شدن به با ارزش ترین شرکت فناوری جهان است

جداول به سرعت در اواخر دهه 1990 تغییر کرد. از ژانویه 1998، اپل دوباره سودآور شد. در همین حال، مایکروسافت خود را هدف یک پرونده ضد زنگ طولانی مدت یافت. در 30 دسامبر 1999، مایکروسافت به اوج سلطه خود در دهه 1990 رسید و قیمت سهام آن 53.60 دلار بود. کمتر از یک سال بعد، قیمت سهام آن بیش از 60 درصد کاهش یافت و به 20 دلار رسید.

از سوی دیگر، اپل به صعود خود ادامه داد. کوپرتینویی خود را به عنوان یک شرکت فناوری مصرف کننده که اتفاقاً رایانه می ساخت دوباره اختراع کرد. با موفقیت آی پاد، آیفون و فروشگاه موسیقی آیتونز، تا سال 2010، اپل دو برابر بیشتر از مکینتاش درآمد از دستگاه های تلفن همراه و موسیقی کسب کرد.

به طور کلی، رایانه‌های شخصی هنوز واحدهای بیشتری نسبت به تلفن‌های هوشمند جابه‌جا می‌کنند. اما تا سال 2010، فروش گوشی های هوشمند با سرعت پنج برابر کامپیوترها در حال رشد بود.

در پایان زنگ در 26 می 2010، ارزش اپل 222.12 میلیارد دلار در مقابل 219.18 میلیارد دلار مایکروسافت بود. هر دو درآمد قابل مقایسه ای داشتند، اما مایکروسافت پول نقد بیشتری در اختیار داشت. (در سال 2010، اپل «فقط» 23.1 میلیارد دلار پول نقد داشت. امروز، تقریباً 10 برابر این رقم است.)

در می 2010، تنها شرکت آمریکایی که ارزش بیشتری نسبت به اپل داشت، اکسون موبیل بود که ارزش بازار آن 278.64 میلیارد دلار بود. در سال 2018، اپل از مرز 1 تریلیون دلار گذشت و به اولین شرکت دولتی در تاریخ تبدیل شد که این کار را انجام می دهد. مایکروسافت در نهایت به دنبال آن – کمتر از یک سال بعد.

در اوایل سال 2022، اپل برای مدت کوتاهی از ارزش بازار تاریخی 3 تریلیون دلاری عبور کرد، قبل از اینکه دوباره به زمین بیفتد. ارزش این شرکت در حال حاضر حدود 2 تریلیون دلار است.

خاطرات اصلی شما از درگیری اپل و مایکروسافت چیست؟ و چه زمانی سهام AAPL را خریدید (یا فروختید)؟ نظرات خود را در زیر بنویسیدمانی ربات

خرید اپل ایدی
خرید اکانت تیندر

خرید قاب ایفون 13

منبع اصلی پست

bitly
بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تلویزیون + آرم
اخبار اپل
NFL Sunday Ticket در اپل اکنون نزدیکتر از همیشه است

یک گزارش جدید می گوید که اپل یکی از سه شرکتی است که برای بلیط یکشنبه NFL پیشنهاد داده و منتظر پاسخ هستند. از CNBC در روز جمعه: دیزنی، اپل و آمازون همگی پیشنهادهایی را برای تبدیل شدن به مالک جدید حقوق پخش بسته یکشنبه بلیط خارج از بازار لیگ …

اخبار اپل
زمان معاملات بزرگ: تا 126 دلار تخفیف اپل واچ 7 و SE

می‌توانید در آمازون تخفیف‌های بزرگی بر روی Apple Watch 7 و SE دریافت کنید. عکس: اپل در بازار اپل واچ 7 یا شاید اپل واچ SE مقرون به صرفه تر؟ آمازون هر دو را در روز جمعه تخفیف داد، بنابراین اکنون زمان خرید است. معاملات زیر را بررسی کنید. این …

اخبار اپل
اپل می گوید که مراقبت های پزشکی خارج از ایالت را پس از Roe v. حکم وید

اپل به تصمیم دادگاه عالی برای لغو بازی Roe vs. وید، اظهار داشت که این شرکت از حقوق کارمندان خود برای تصمیم گیری خود حمایت می کند و مزایای پزشکی فعلی خود را از سفرهای خارج از ایالت پشتیبانی می کند. پس از رای 6-3 دیوان عالی به نفع لغو …